Praca wykonywana na wysokości – a więc w myśl przepisów, każda praca wykonywana z wysokości powyżej 1 m – stwarza potencjalne zagrożenie upadkiem. Dla wielu profesjonalistów wykonujących także tego typu prace podstawowym narzędziem są klasyczne wolnostojące drabiny z wejściem po jednej lub obu stronach oraz niewielkie schodki i podesty. Dlatego bardzo ważne jest, aby – zwłaszcza przy zawodowym wykorzystywaniu drabin - stosować takie drabiny, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo w danych warunkach. Ważne jest także, aby użytkowana w pracy drabina była jak najbardziej trwała, aby ewentualne uderzenia, na które narażona jest często użytkowana drabina, nie powodowały konieczności wyłączenia jej z użytkowania. Producenci dostosowują do potrzeb profesjonalnych użytkowników również te proste konstrukcje. Jak znaleźć te, które mimo klasycznej formy, oferują większą trwałość i funkcjonalność?
Większa trwałośćDrabiny przeznaczone do użytkowania przez profesjonalnych użytkowników, tj. wykonujących zawodowo prace na wysokości różnią się od swoich „zwykłych” odpowiedników wieloma elementami, często niedostrzegalnymi na pierwszy rzut oka. W dedykowanej dla profesjonalistów produktów linii Stabilo firmy KRAUSE, wiodącego europejskiego producenta systemów drabin, pomostów i rusztowań, już sam materiał i konstrukcja połączeń elementów drabiny różni się standardowych modeli drabin. Przede wszystkim zamiast spawanych profili podłużnic drabiny zastosowano profile tłoczone o dodatkowo wzmocnionych krawędziach. Aby dodatkowo zagwarantować większą stabilność i trwałość konstrukcji drabiny, wszystkie stopnie zamocowano w podłużnicach mocnym wpustem w kształcie „D”. Zadbano przy tym, aby wpusty nie wystają spoza podłużnicy i nie stwarzały ryzyka zahaczenia. Także głębsze szczeble i szersze stabilizatory z dwu-komponentowymi stopkami są odpowiedzią konstruktorów na zwiększone potrzeby profesjonalnych użytkowników. Elementy takie jak półki i przeguby nie są mocowane tradycyjnymi nitami, ale wzmacnianymi śrubami, podobnie jak osadzone w metalowych klamrach paski, co pozwala na ich łatwą naprawę.
Nawet najprostsza drabina wolnostojąca stosowana zawodowo w pracy powinna być wyposażona w takie elementy jak antypoślizgowa profilowana platforma, wytrzymała i funkcjonalna półka na narzędzia z hakiem. Przy częstym użytkowaniu warto zwrócić uwagę na drobne, ale istotne udogodnienia poprawiające bezpieczeństwo i komfort pracy takie, jak stosowane w linii Stabilo firmy KRAUSE, specjalne konstrukcje przegubów, zabezpieczające przed zaciśnięciem i zranieniem podczas składania drabiny.
Wyposażenie poprawiające komfort pracy na drabinie
Zróżnicowanie oferty pozwala dobrać odpowiedni model z uwzględnieniem docelowego przeznaczenia. W zależności od miejsca najczęstszego zastosowania warto rozważyć modele z niewielkimi, ale bardzo przydatnymi dodatkami.
Drabina ze szczeblami, czy wygodniejszymi stopniami
Poszukując drabiny, należy zastanowić się również, czy wygodniejszy dla planowanych zastosowań będzie model ze stopniami, czy też ze szczeblami. W obydwu wypadkach elementy te powinny być wzmocnione i profilowane. Szczeble mogą okazać się dużo wygodniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy wykonywana z drabiny, krótkotrwała praca, wymaga stabilniejszego stania na wysokości.
Drabina ze stopkami, czy z ułatwiającymi przesuwanie rolkami
Przy częstym przemieszczaniu warto zwrócić uwagę na modele drabin jezdnych, wyposażonych w system rolek. W linii Stabilo, firma KRAUSE oferuje do wielu modeli drabin komplet rolek jezdnych, które blokują się samoczynnie pod ciężarem stojącego na drabinie użytkownika.
Drabina, której stale musisz się przytrzymywać, czy drabina z platformą zabezpieczoną barierkami
Perspektywa wykonywania bardziej złożonej pracy na wysokości, która wymaga wolnych rąk, powinna skłonić do wyboru modelu z dużą platformą o wymiarach 500 x 450 mm i barierkami zabezpieczającymi.
Kiedy musisz stanąć tylko trochę wyżej, aby wykonać pracę
Nie zawsze wymagana wysokość robocza jest na tyle duża, aby konieczne było stosowanie drabiny. Czasem prace prowadzone są na stosunkowo niskim poziomie, ale na przykład z dużą częstotliwością i znacznymi obciążeniami. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na dostępne modele schodków i pomostów montażowych. Do lekkich prac tego typu, wykonywanych w wielu miejscach, często przypadkowych miejscach sprawdzą się klasyczne aluminiowe schodki. Przy ich wyborze należy zwracać uwagę także na odpowiednio solidnej i szerokiej platformy do stania oraz wzmocnionej konstrukcji elementów.
Do prac tego typu, ale wykonywanych w stałych miejscach, lub prac wykonywanych przy większym obciążeniu najlepiej sprawdzają się solidne podesty montażowe wykonane ze spawanych rur i wzmocnionych powierzchni do stania. Podesty te zajmują więcej miejsca i nie można ich złożyć, ale pozwalają na zastosowanie dużych stopni i znacznej powierzchni górnej platformy. Podesty montażowe z linii Stabilo firmy KRAUSE są wyposażone w stopnie o głębokości 240 mm i górne platformy o wymiarach 520 x 305 mm. Występują najczęściej w wariantach z 1-5 stopniami, opcjonalnie z dodatkowymi poręczami. Jeśli pomost wykorzystywany będzie w miejscach o zwiększonym ryzyku poślizgu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są stopnie. Zamiast blachy ryflowanej są w takich sytuacjach stosowane powierzchnie z aluminiowej lub stalowej kratownicy.
Dokonując wyboru idealnego narzędzia do zawodowo wykonywanej pracy na wysokości lub podwyższeniu, pamiętajmy o tym, że powinno być ono dostosowane do przewidywanych najtrudniejszych warunków pracy. Należy również szczególna uwagę zwrócić przy tym na częstotliwość użytkowania i przewidywane obciążenia podczas wykonywania pracy. Właściwy wybór będzie w dużej mierze decydował o bezpieczeństwie wykonywanych prac oraz o komforcie, a więc także łatwości i szybkości ich wykonywania. Jeśli istnieje taka potrzeba, warto zakupić dodatkowe akcesoria oferowane przez danego producenta.
Ważnym elementem, o którym należy pamiętać wykorzystując drabiny i inne narzędzia do pracy na wysokości jest zapewnienie ich cyklicznej kontroli i jej dokumentowania, należących do obowiązków pracodawcy.
KRAUSE Sp. z o.o.
ul. Stalowa 10
58-100 Świdnica
Tel. +48 (74) 851-88-00
Telefax +48 (74) 851-88-18
www.krause-systems.pl
Link do strony artykułu: https://blog.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/na-drabinie-w-pracy